Neváhejte a založte jej co nejdřív. Berte to klidně tak, že 10 tipů vám bude k ničemu, ale až ten 11. vám ušetří desetitisíce díky prevenci nebo obezřetnosti či čemukoli jinému, co vás naučil. Předplatného nikdy litovat nebudete, vrátí se vám několikanásobně a veškeré ostatní tipy už budou jen zdarma do plusu.
Chci si založit svou firmu, moje vlastní s.r.o. Co všechno to obnáší? Kolik peněz mě to bude stát a kam mám vlastně jít?
První kroky neznalých (někdy i znalých) lidí většinou směřují rovnou za právním zástupcem, který vše zařídí. To je ale chyba.
Bude vás to stát podstatně více a stejně se nejspíš nevyhnete úřadu a bance. Jak tedy na to?
První vaše kroky nasměřujte rovnou k notáři, tito lidé jsou velmi zaneprázdněni, proto si najděte na internetu notáře z vašeho města, zavolejte a domluvte si schůzku. Počítejte s tím, že vás vezme nejdřív za 3–4 dny.
U notáře řeknete, že chcete založit standartní firmu, uvedete členy (jednatele ve společnosti) a název firmy, nedivte se, že po vás bude chtít občanský průkaz – to proto, aby si ověřil, že jste trestně bezúhonný, protože jen takový člověk si může založit firmu.
Název firmy. Pozor! Váš název doporučuju zkontrolovat (ověřit si to, že není již obsazený), to zjistíte například zde www.overeninazvu.cz, zadáte vaše jméno společnosti a systém vám ověří, jestli není obsazené.
V ten moment, když tam jste a máte název firmy a jasné společníky, vám už vše notář vysvětlí a přesně vám řekne, kam máte zajít a co mu máte přinést, další výhoda notářů je ta, že mají od státu daný jasný ceník, takže se nemusíte bát o to, že by si snad účtoval víc, než by měl.
Založení standartní firmy může zapsat rovnou notář, tudíž cena u něj bude 5 700 Kč. K této částce připočtěte ještě 1 000 korun, které zaplatíte za živnost na městském úřadu.
A to je vše, celkem cena za vaše nové s.r.o. je 6 700 korun.
Bude po vás chtít souhlas majitele budovy, na které budete mít sídlo firmy. Dále otevřenou živnost pro tuto firmu za již zmíněný poplatek
1 000 kč. No a nakonec bankovní účet, který si vyřídíte v bance na základě dokumentů, které vám notář dá o složení zakladního kapitálu. Základní kapitál můžete mít klidně 1 korunu, ale je dobré sem vložit aspoň něco, banka si totiž hned strhne poplatek, tak ať tam nejste hned v mínusu.
Není na tom nic složitého, firmu si založíte i sami bez větších komplikací, a pokud by jste ji potřebovali na druhý den a bylo vám jedno, kolik stojí, kupte si ji na www.simplyoffice.cz.
Autor: James Riess